مهد و پیش دبستان قرآنی و دو زبانه هدهد
 
پيوندهای روزانه

کودکان دوساله در بسیاری از اوقات طوری رفتار می کنند که اگر کمی بزرگتر بودند ، آن را بد رفتاری می دانستیم. بزرگترین چالش والدین کودکان دوساله تصمیم گیری بر سر این است که چه رفتارهایی را قبول کنند ، چه رفتارهایی را نادیده بگیرند و برای تغییر چه رفتارهایی تلاش کنند. انواع گوناگون رفتارها و بد رفتاریهای کودکان دوساله از قرار زیر است:

کنار آمدن با والدین:

گاهی کودک دوساله یکی از والدین را به دیگری ترجیح می دهد. این رفتار یک مرحله از رشد طبیعی کودک برای شناخت و استقلال خودش است و بهترین رویکردی که می توان برگزید این است که وقتی هر دو والد حضور دارند "والد منتخب" نقش فعالتر به خود بگیرد و و والد دیگر به هر ترتیبی که بتواند به والد منتخب کمک کند و از طرفی کودک را به طور منظم با والد دیگر تنها گذاشت.

کنار آمدن با بچه های دیگر:

بچه های دوساله اغلب با بچه های بزرگتر از خود بهتر بازی می کنند ولی مشکلترین رابطه برای بچه دوساله رابطه با یک نوزاد یا بچه نوپای کوچکتر از خودش است.

انتظار توجه:

اغلب بچه های دوساله به تنهایی بازی نمی کنند و از والدینشان می خواهند که مدام آنها را سرگرم کند. بهتر است در این حالت مدتی برای بازی با کودک وقت بگذارید، سپس به بگویید که برای انجام بخشی از کارهای روزانه (مثلا" آماده کردن غذا) بایدبروید و بعدا" با او بازی می کنید. در مدت زمانی که با او بازی می کنید تمام توجه خود را معطوف به بازی کنید ولی پایان بازی را خودتان تعیین کنید.

برقراری ارتباط کلامی با کودک دوساله:

-وقتی با شما صحبت می کند با او تماس چشمی برقرار کنید.

-اگر در حین صحبت مشغول کاری مثل رانندگی هستید که باید نگاهتان به کارتان باشد به او بگویید که " الان نمی توانم نگاهت کنم ولی حرفهایت را گوش می دهم."

-سعی کنید خودتان را همسطح او کنید مثلا" زانو بزنید یا او را طوری بلند کنید که به خوبی بتوانید تماس چشمی برقرار کنید.

هنگامی که فرزندتان صحبت می کند کمی به جلو خم شوید و با حالت چهرتان و بیان عبارتی مثل "آها"، "خوب" و " برایم بیشتر تعریف کن"، او را تشویق کنید که به صحبت خود ادامه دهد.

قشقرق به پا کردن:

هنگامی که کودک دوساله کنترل خود را ازدست می دهد یا پاسخ نه می شنود یا نمی تواند فکر خود را بیان کند یا گرسنه و خسته است یا مجبورش می کننداز فعالتی دست بکشد،قشقرق به پا می کند.

یکی از بهترین شیو هایی که والدین می توانند به فرزند خود کمک کنند که خشم خود را کنترل کند، این است که در درجه اول خود الگوی رفتاری خوبی باشند و بتوانند خشم خودشان را به خوبی کنترل کنند و از طرفی مواردی که باعث می شود کودک قشقرق به پا کند را بشناسند و بتوانند به تدریج آن را برطرف کنند.

جدایی : خداحافظی کردن

همانطور که قبلا" هم اشاره شد. کودک دوساله نیاز دارد تا استقلال خود را از ما اعلام کند. بنابراین نیاز دارد از ما جدا شود و ما نیز به این جداشدن نیاز داریم. نکته مهم این است که کودک باید روشهایی را داشته باشد تا که ناراحتی خود را از دوری ما لمس کند، اما از اینکه مستقل شده است احساس موفقیت کند و زمانی که دوباره به ما می رسد احساس خوشحالی داشته باشد.

در زمان خداحافظی به کودکتان اجازه دهد تا با محیط جدید خو بگیرد و آرام شود سپس با او خداحافظی کنید این خیلی بهتر از رفتن یواشکی است.

کتاب خواندن برای کودکان دوساله

هدف اصلی کتاب خواندن برای کودکان دوساله این است که در کنارش هستید و به او توجه می کنید و کتاب خواندن برای او تداعی تجربه ای دوست داشتی از محبت والدین است و این موضوع انگیزه او به کتاب خواندن را در آینده افزایش می دهد.

[ ۸۹/۰۷/۳۰ ] [ 0:19 ] [ آسمان ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

بنـام خالـق انسان
ای عظیـم ، ای کهـن
ای فـارغ از نـام و مکـان...
ای در آمده در هیات برهمـن و ابراهیـم ،ای ازلــی...
با هر کودکـی که به ما هدیـه می دهی ، به نزد ما می آیـی ! بر تـو درود ، بی شمــار درود
چـرا که تمـام ذرات عالم را در تو میبینـــم...

امکانات وب
ابزار پرش به بالا ...

کد متحرک کردن عنوان وب

دریافت کد جملات شریعتی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جست و جوی گوگل